Od 2014 roku trudniej o kredyt - kupuj nieruchomości teraz.

Autor:
Data: 2013-06-25


Poleć znajomym:

Omówienie wprowadzonych zmian w rekomendacji S KNF ograniczające dostęp do kredytów hipotecznych w tym mieszkaniowych. Zapoznasz się z nowymi zapisami rekomendacji S wprowadzającymi progi minimalnego wkładu własnego dla ubiegających się o kredyty. Znajdziesz odpowiedź czy warto teraz kupować nieruchomości.

Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzyła rekomendację S dotyczącą udzielania kredytów hipotecznych. Ostatnia zmiana wprowadza kolejne obostrzenia w udostępnianiu kredytów hipotecznych polegające na wprowadzeniu obowiązkowego finansowego wkładu własnego nabywców nieruchomości. Proces będzie miał charakter progresywny, postępujący corocznie o 5% począwszy od 2014, a skończywszy na 2017 roku z wymaganym finansowym wkładem własnym nabywców nieruchomości w wysokości 20%.

Przykładowo, aby uzyskać kredyt nabywcy:

 1. mieszkania w cenie 200 000 zł będą musieli dokonać finansowego wkładu własnego w roku:
  1. do końca 2013 – 0 zł
  2. 2014 – 10 000 zł
  3. 2015 – 20 000 zł
  4. 2016 – 30 000 zł
  5. 2017 – 40 000 zł
 2. domu mieszkalnego o cenie 600 000 zł będą musieli dokonać finansowego wkładu własnego w roku:
  1. do końca 2013 – 0 zł
  2. 2014 – 30 000 zł
  3. 2015 – 60 000 zł
  4. 2016 – 90 000 zł
  5. 2017 – 120 000 zł

Jednocześnie KNF wprowadziło wymóg rekomendowania klientom zaciągania kredytów na okres nie dłuższy niż 25 lat; a w przypadkach, gdy klient chce zaciągnąć kredyt na dłuższy okres, to jego maksymalna długość wynosi 35 lat spłaty, przy czym obliczanie zdolności kredytowej przeprowadza się dla okresu kredytowania, jednak nie dłużej niż 30 lat. Banki będą także musiały ocenić zdolność kredytobiorcy do spłacania rat w całym okresie kredytowym, a nie tak jak jest obecnie tylko na chwilę udzielania kredytu.

Kolejny istotny wymóg, to możliwość zaciągania kredytów denominowanych, czyli tzw. walutowych w euro, franku, dolarze, funtach itp. – wyłącznie przez osoby osiągające dochody w danej walucie. Taki zapis przeciwdziała wcześniejszej praktyce banków, które przenosiły ryzyko walutowe na kredytobiorców. Ci zaś nie będąc świadomi skutków finansowych, przyjmowali obciążenia ponad miarę.

KNF obejmuje procedury kredytowe przez w coraz sztywniejsze ramy. Zyskujemy większą stabilność i bezpieczeństwo całego systemu bankowego, a tracimy na dostępności do kredytów hipotecznych i gotówkowych przez przeciętnego Polaka. Z kierunku przytoczonych zmian widać, że o kredyt będzie coraz trudniej i to nawet dla osób średnio zamożnych.

Opisywane zmiany, przy skromnych i niepewnych zapowiedziach wsparcia finansowego nabycia domów i mieszkań na rynku pierwotnym w tzw. programie Mieszkania dla Młodych, sugerują że jeśli mamy potrzeby nieruchomościowe i zdolność kredytową to warto z tej okazji teraz skorzystać. Czasu zostało niewiele na znalezienie wymarzonej nieruchomości i załatwienie formalności kredytowych,  które przeciętnie trwają 2 miesiące do uruchomienia gotówki.

Takiej decyzji sprzyjają również, obecnie rekordowo niskie oprocentowanie kredytów oraz niskie ceny nieruchomości. W połowie roku 2013 jeszcze 10 z ponad 20 banków udzielających kredytów hipotecznych w Polsce udziela ich na 100% wartości nieruchomości. Nasz doradca kredytowy pomoże Państwu dobrać najlepszy kredyt ze wszystkich dostępnych w Polsce.


Infolinia: pn.-pt. 1000 - 1800
Na czasie
Pilnie poszukujemy działek
inwestycyjnych pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne w Pruszczu Gdańskim i okolicach
Klauzula wyłączności - lepsza strona pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nabywca 0% - to skuteczne oferty, w których wynagrodzenia pośrednika nie jest dzielone na zbywcę i nabywcę, a zbywca pokrywa w całości (sprzedający lub wynajmujący). Osiedle Plenerowe klimaty - rozpoczynamy promocję i sprzedaż nowych mieszkań ostatniego IV etapu budowy osiedla Plenerowe klimaty w Cieplewie gm. Pruszcz Gdański

Dziękujemy - przyjęliśmy wiadomość.

Proszę oczekiwać odpowiedzi lub kontaktu telefonicznego w ciągu 24-ech godzin roboczych.

Dziękujemy, przyjęlismy dyspozycję.